Россиядә инициатив бюджетлау буенча проектлар саны 2019 елда 13%ка арткан

2020 елның 23 ноябре, дүшәмбе

Инициатив бюджетлау буенча IV Бөтенроссия конкурсы тәмамланды. Финанс министры урынбасары Алексей Лавров Җиңүчеләрне бүләкләде һәм иң яхшы тәҗрибәләрне тәкъдим итте.

Конференциядә шулай ук Россия Финанс министрлыгының Фәнни-тикшеренү финанс институты директоры Владимир Назаров һәм НИФИ инициативалы бюджетлау үзәге җитәкчесе Владимир Вагин катнашты. Соңгы елларда башкарылган эшне шәрехләп, Алексей Лавров барлык күрсәткечләр буенча абсолют үсешне билгеләде.

"Проектлар саны 13% ка артты, бөтен ил буйлап инде 22 мең проект гамәлгә ашырылды, финанслауның гомуми саны 24 миллиард сумга җитте. Узган ел белән чагыштырганда 25%ка үсеш. 2019 елда, 40 миллионнан артык граждан инициатив бюджетлау проектлары бенефициарлары булды ", - дип шәрехләде үзенең чыгышында финанс министры урынбасары Алексей Лавров.

Аның сүзләренчә, бюджет процессы җирле дәрәҗәдә җирле ихтыяҗларга һәм җирле характердагы өстенлекләргә юнәлгән, гражданнардан аерылган карарлар кабул ителми.

"Бу практиканың кыйммәте нәкъ менә шушы конкрет җирлектә кирәкле яңа объектлар барлыкка килүдә генә түгел, ә бәлки, әгәр белгечләр булмаса, бюджет процессында экспертлар булып торган саен күбрәк гражданнар булуы да", - дип өстәде министр урынбасары.

Министр урынбасары шулай ук кануннарның мөһим үзгәрешләренә дә игътибар итте. Быел җирле үзидарә турында Бюджет кодексына төзәтмәләр кабул ителде. Алар "инициативалы проект" дигән терминны куллануга барлык чикләүләрне дә төшереп, җирле хакимият органнарының вәкаләтләрен билгеләделәр.

"Тагын бер җитди яңалык - кануннар буенча Финанс министрлыгы бу процессны методологик яктан тәэмин итәргә, аның мониторингын үткәрергә, нәтиҗәлелекне бәяләргә вәкаләт алды", - диде ул.

Конкурста Россиянең 35 төбәгеннән 581 проект тәкъдим ителде. 7 мең граждан аларны гамәлгә ашыруда катнашты.

Җиңүчеләр арасында - Саха (Якутия) Республикасыннан "Экоквантум" проекты, бу мәктәпкәчә яшьтәге балалар өчен инновацион технологияләр үзәге, Башкортостан Республикасыннан балалар мәйданчыгы урнаштыру буенча проект һәм Санкт-Петербургтан йортсыз кешеләр өчен душ пункты проекты.

Һәр җиңүче булачак проектны финанслауга 100 мең сум акча алган. Инициатив бюджетлау Россия Финанс министрлыгы проектының соңгы елларда иң актив үсә торган юнәлешләренең берсе булып тора "Гражданнар бюджеты". Проектны гамәлгә ашыру «Дәүләт финанслары белән идарә итү һәм финанс базарларын җайга салу» Россия Федерациясе дәүләт программасы составында гамәлгә ашырыла.