РФ финанслар министры Хөкүмәт һәм Дәүләт Думасы вәкилләре белән алдагы өч елга бюджет проекты турында фикер алышты

2020 елның 27 октябре, сишәмбе

Россия Федерациясе финанслар министры Антон Германович Силуанов Хөкүмәт һәм Дәүләт Думасы вәкилләре белән алдагы өч елга бюджет проекты турында фикер алышты. Сезнең игътибарыгызга РФ финанслар министры чыгышын тәкъдим итәбез.

Хөрмәтле Михаил Владимирович!

Хөрмәтле Вячеслав Викторович!

Коллегалар!

Бюджет катлаулы чорда формалаштырылган. Анда, бер яктан, гражданнарга, аерым тармакларга ярдәм итү буенча кризиска каршы тору кысаларында бурычларны хәл итүне дәвам итүне күздә тоткан чаралар исәпкә алынды. Икенче яктан, бюджет Президент куйган милли үсеш максатларына ирешүгә юнәлдерелгән.

Кыскача гына шушы бурычларга тукталам. Без салым реакциясе чараларын да, чыгымнар өлкәсендә дә чараларны алдан күрдек.

САЛЫМ СӘЯСӘТЕ НИГЕЗЛӘРЕ

Салымнар буенча төп үзгәрешләр безнең икътисадны заманчарак итү һәм беренче чиратта үз бизнесын башлаган гражданнарга ярдәм итү өчен кече эшкуарлыкта эшләүгә юнәлтелгән. Димәк, кече эшмәкәрләр һәм IT кебек югары технологияле секторлар өчен йөкләнешне киметү чаралары каралган. Шул ук вакытта без чимал секторына салым салу гаделлеген арттырдык. Бу беренче чиратта нефть секторында эшләүче предприятиеләргә кагыла - анда салым салуны көйләү буенча өстәмә җайга салу чаралары каралган.

Гомумән алганда, салым чаралары ниндидер өстәмә ресурсларны күздә тотмый дип әйтәсем килә - аларның бюджет өчен нейтраль булуы мөһим. Бюджетка бу өстәмә акча китерми. Әмма, безнең карашыбызча, чаралар икътисадның нәкъ менә яңа секторларына һәм, әлбәттә, кече эшкуарлыкка ярдәм итүгә юнәлдерелгән, анда безнең күп санлы гражданнарыбыз эшли.

ЧЫГЫМНАР ТӨЗЕЛЕШЕ турында

Чыгымнарга килгәндә, әлбәттә, бу Президент юлламасы һәм милли проектлар аша тормышка ашырыла торган милли үсеш максатлары. Берничә сан гына китерәм. Милли проектларга бездә киләсе елда 2,2 трлн сум тирәсе каралган. Һәм бюджет характеристикаларын, бюджет параметрларын формалаштыруга бәйле кыенлыкларга карамастан, ел саен финанслауны арттыру каралган: 2021 ел - 2,2 трлн сум, 2022 ел - 2,6 трлн сум, 2023 ел - 2,8 трлн сум.

Президент юлламасында билгеләнгән чараларны гамәлгә ашыруга каралган чыгымнар белән дә шул ук хәл. Бюджет параметрларында ел саен 1 трлн сумнан артык акча исәпкә алынган. Ягъни юлламаның барлык нигезләмәләре тулы күләмдә салынган һәм финанс яктан тәэмин ителгән.

Берничә мөһим позициядә генә тукталам. Беренчесе - ул, әлбәттә, халыкны саклау, кешеләрнең сәламәтлеге һәм иминлеге кебек милли максат. Ярлылыкны киметү буенча өстәмә ресурслар каралган, басым нәкъ менә әлеге чараларда эшләнгән. Әлбәттә, бу хезмәт өчен түләүнең минималь күләмен, яшәү минимумын арттыру да, аннан социаль ярдәм чаралары да санала. Бу аз керемле гаиләләргә ярдәм дә, беренче чиратта, өч яшьтән алып җиде яшькә кадәрге балалы гаиләләргә ярдәм итү кысаларында. Әйтергә кирәк, аз керемле гаиләләргә ярдәм итү өчен бездә ел саен 400 млрд сумга якын акча каралган.

Чаралар туучылар санын стимуллаштыруга да каралган. Монда ана капиталын индексацияләү: ул 23 000 сумга артачак һәм 639 000 сумга җитәчәк. Беренче бала туганда түләүләр суммасы 484 000 сумга кадәр яки 17 000 сумнан артып китәчәк.

Сәламәтлек саклауның беренчел звеносын модернизацияләү бурычларын гамәлгә ашыру башланачак. Күпчелек гражданнар моны инде киләсе елда ук тоячак. Шулай ук мәгарифкә ярдәм итүгә тукталасым килә. Киләсе елда кече сыйныф укучылары кайнар ризык алачак. Бу бурыч Президент тарафыннан куелды. Кирәкле ресурслар бюджетта каралган. Шулай ук яңа мәктәп урыннары булдыруга ресурслар каралган, бу максатларга 77 млрд сумнан артык акча бүленгән. Без вузлар турында да онытмадык: һичшиксез, аларда 11 000 дән артык бюджет урыны булдыру өчен өстәмә ассигнованиеләр каралган. Нәтиҗәдә, барлык чыгарылыш укучыларының 60%ы бюджет урыннарында укырга мөмкинлек алачак.

Шулай ук уңайлы һәм имин, лаеклы һәм нәтиҗәле хезмәт күрсәтү өчен кирәкле ресурслар исәпкә алынды. Сүз «Кече һәм урта эшкуарлык», «Халыкара кооперация һәм экспорт» кебек илкүләм проектларга ярдәм итү турында бара. Конкуренциягә сәләтле продукция чыгара торган экспортёрларга ярдәм сакланачак һәм артачак. Әлбәттә, бу "сан" да, аннан башка заманча икътисад үсешен тәэмин итү мөмкин түгел.

БЮДЖЕТАРА МӨНӘСӘБӘТЛӘР турында

Вячеслав Викторович бюджетара мөнәсәбәтләр турында сөйләде. Чыннан да, без регионнарга ярдәм күләмен саклап кына калмадык, хәтта аны арттырабыз да. Парламент белән фикер алышу барышында төбәкләрнең баланслылыгына дотацияләр рәвешендә ярдәм күләме  арттырылды. Без икенче укылышка парламент киңәшләрен исәпкә алып, баланслылыкка дотацияләрне 100 млрд сумнан күбрәккә арттыру буенча төзәтмәләр әзерләдек, шулай ук Россия Федерациясе субъектлары өчен агымдагы елда кертелгән кризиска каршы тору чараларын озайттык. Төбәкләргә Президент тарафыннан үсешнең милли максатлары өлешендә куелган бурычларны уңайлы хәл итү һәм Хөкүмәт белән милли проектларны гамәлгә ашыру өчен, аларны киләсе елда да дәвам итәчәкбез.

Хөрмәтле Михаил Владимирович! Хөрмәтле Вячеслав Викторович! Без Дәүләт Думасы белән беренче укылышта, аннан соңгы укуларда бюджет проекты буенча фикер алышу барышында конструктив хезмәттәшлеккә өметләнәбез. Бюджетны икенче укылышка әзерләгәндә, без күп кенә мәсьәләләрне эшләп бетерә алырбыз дип ышанам.