Татарстан Президенты "Күләгәдәге" хезмәт хакын легальләштерү буенча эшне көчәйтергә кушты

2022 елның 26 июле, сишәмбе

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов 2022 елның беренче яртыеллыгында берләштерелгән бюджетны үтәү йомгаклары буенча финанс, казначылык һәм салым органнарының республика киңәшмәсен уздырды. Шулай ук ТР Президенты агымдагы ел ахырына кадәр бурычлар билгеләде.

Чара Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узды. Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин һәм Дәүләт Думасының Икътисадый сәясәт комитеты рәисе Максим Топилин да катнашты.

Рөстәм Миңнеханов агымдагы елның беренче яртыеллыгында кайбер эре һәм урта предприятиеләрнең (560 оешма) бюджетка түләүләренең 10 млрд. сумга диярлек кимүенә игътибар итте. Салым органнары мәгълүматларына караганда, әлеге предприятиеләр түләүләрне өченче кварталда да киметергә мөмкин. "Агымдагы вәзгыятькә даими мониторинг алып барырга, якындагы айларда һәм перспективага предприятиеләрнең фаразларын эшләргә, шулай ук коллективларны саклап калу өчен җитештерүчеләргә ярдәм итү өчен чаралар күрергә кирәк. Продукция сату базарларын табарга ярдәм итү, комплектлау чаралары белән тәэмин итүнең яңа формалары – бу безнең уртак эшебез", - диде ТР Президенты.

Физик затлар керемнәренә салымга килгәндә, кайбер районнарда планның түбән дәрәҗәдә үтәлүенә юл куелган. Кама Тамагы, Минзәлә, Тукай, Баулы, Әтнә, Зәй, Арча, Актаныш, Әгерҗе, Балтач, Питрәч, Балык Бистәсе районнарында 45%тан кимрәк теркәлгән. Рөстәм Миңнеханов бу хәлне ачыкларга өндәде. Ул искәрткәнчә, физик затлар кеременә салым – муниципалитетларның төп керем чыганагы.

Шулай ук ТР Президенты "күләгәдәге" хезмәт хакын легальләштерү буенча комиссияләр эшчәнлеген дәвам итәргә кушты. "Район башлыкларына хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсмиләштерү һәм формаль булмаган хезмәт базарын киметү буенча эшне көчәйтергә кирәк. Шулай ук комиссия кысаларында урыннарда НДФЛ буенча бурычлар белән эшне активлаштырырга кирәк. Бүген ул 2,5 млрд. сум тәшкил итә", - диде ТР Президенты.

Рөстәм Миңнеханов сүзләренчә, җир салымына аерым игътибар бирергә кирәк. Шулай итеп, 17 районда, узган ел белән чагыштырганда, керемнәр кимегән, шул исәптән Түбән Кама, Нурлат, Сарман, Баулы һәм башка районнар. Салым булмаган керемнәр буенча түләүләр 13 муниципалитетка кимегән: Чаллы, Казан шәһәрләре, Зеленодолськ, Тукай, Чистай, Буа, Бөгелмә, Актаныш, Арча, Баулы, Зәй, Алабуга, Сарман районнары. "Салымчылар һәм Финанс министрлыгы белән бу саннарны анализлауны һәм чаралар күрүне сорар идем", - диде ТР Президенты.

Республиканың берләштерелгән бюджеты чыгымнары беренче яртыеллыкта еллык планның 43%ын тәшкил иткән. "Бюджет акчаларын кулланучыларның игътибарын ел дәвамында, бигрәк тә федераль акчалар буенча чыгымнарны тигез итеп үткәрү кирәклегенә юнәлтәм. Илкүләм проектлар чараларына чыгымнар беренче яртыеллыкта еллык планның 20%ка гына үтәлгән, ә федераль акчалар буенча тагын 15%ка азрак. Бу мәсьәләләрне көн саен контрольдә тотуыгызны сорыйм. Шулай ук тармак министрлыкларына республика чараларын дәүләт программаларына һәм аларны финанслау өчен илкүләм проектларга кертү буенча федераль органнар белән эшне дәвам итәргә кирәк", - дип мөрәҗәгать итте Рөстәм Миңнеханов киңәшмәдә катнашучыларга.

Ул билгеләп үткәнчә, учреждениеләрнең бюджеттан тыш эшчәнлегеннән кергән керемнәрнең бер өлеше хезмәт хакын арттыруга юнәлтелә. Шул ук вакытта түләүле хезмәтләр күрсәтү планын кайбер министрлыклар, ведомстволар һәм муниципалитетлар буенча түбән үтәү рөхсәт ителгән.

Бюджет формалаштырганда илкүләм максатлар һәм илкүләм проектлар кысаларында, шулай ук ил Президентының "май" указларында бюджет өлкәсе хезмәткәрләренең хезмәт хакы дәрәҗәсе буенча куелган бурычларны һичшиксез үтәргә кирәк", - дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

ТР Президенты балансланган бюджетларны муниципаль дәрәҗәдә эшләргә кушты: "Барлык чыгым йөкләмәләре реаль финанслау чыганаклары белән тәэмин ителергә тиеш".

Киңәшмә кысаларында Татарстан Республикасы буенча Федераль салым хезмәте идарәсе җитәкчесе Марат Сафиуллин хәбәр иткәнчә, агымдагы елның беренче алты аенда Татарстанда салым җыемнары 634,6 млрд. сумга кадәр арткан, бу узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 32%ка күбрәк. Салым җыемнарының гомуми суммасыннан 416,6 млрд. сум - федераль бюджетка һәм 218 млрд. сум Татарстанның берләштерелгән бюджетына кергән. Файдалы казылмалар чыгаруга салым иң зур өлеш керткән – 407,2 млрд. сум, бу узган ел белән чагыштырганда 60%ка күбрәк.

Татарстан Республикасы Финанс министры Радик Гайзатуллин хәбәр иткәнчә, беренче яртыеллыкта республика бюджеты үз керемнәре буенча - 181,5 млрд. сум, җирле бюджетлар – 25,8 млрд. сумга үтәлгән. Барлык дәрәҗәдәге бюджетларның керем өлешен үтәү уңай характерлана. Берләштерелгән бюджет керемнәре арасында керемгә салым 46% тәшкил итә. Аның кереме 96,2 млрд. сум тәшкил иткән. Бюджет кеременең киләсе чыганагы – физик затлар керемнәренә салым: 6 ай эчендә республиканың берләштерелгән бюджетына 46,3 млрд. сум күләмендә салым кергән.

Татарстан Республикасы буенча Федераль казначылык идарәсе башлыгы Рөстәм Нуриәхмәтов хәбәр иткәнчә, барлык дәрәҗәдәге бюджетларга керемнәрне исәпкә алу вәкаләтләрен үтәгәндә идарәнең керем счетында агымдагы елның 1 июленә – 1 трлн. 359 млрд. сумлык керемнәр, ягъни узган елга карата 167% керемнәр исәпкә алынган. Россия Федерациясе бюджет системасына 1 трлн. 82 млрд сум күчерелгән – узган елга карата 148%. Бюджетара трансфертларны исәпкә алмыйча, бюджетка керемнәр күләме, 2021 ел белән чагыштырганда, 339 млрд. сумга арткан һәм 982 млрд. сум тәшкил иткән.