Радик Гайзатуллин: Һәр елның бюджеты - уникаль

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Узган атнада «2022 елга, 2023 һәм 2024 еллар план чорына Татарстан Республикасы бюджеты турында» закон проекты Дәүләт Советы тарафыннан кабул ителде һәм Татарстан Республикасы Президенты тарафыннан имзаланды. Беренче укылыштан соң закон проектына нинди төзәтмәләр булды? Кытлыкны ничек җиңәчәкбез һәм агымдагы бюджет ничек үтәлә? Бу хакта әлеге документны турыдан-туры эшләүчеләрнең берсе - финанс министры Радик Гайзатуллин белән сөйләшәбез.

- Радик Рәүфович, икенче укылышка биш йөздән артык төзәтмә тәкъдим ителде. Һәм аларның барысы да диярлек республика Хөкүмәте тарафыннан кертелгән. Бу нәрсә белән бәйле һәм ни өчен депутатлар корпусыннан төзәтмәләр аз?

- Минемчә, бу бюджет формалаштыру стадиясендә парламентарийлар белән бергә актив эшләүгә, аларның теләкләрен, сорауларын һәм сайлаучыларның тәкъдимнәрен исәпкә алуына бәйле. Кертелгән төзәтмәләр нигездә өстәмә федераль чаралар өлешендә бюджетны төгәлләштерүгә юнәлдерелгән һәм республика бюджетыннан федераль программаларны һәм милли проектларны финанслауны тәэмин итәргә кирәк. Шунысын билгеләп үтәсем килә, кабатлаудан башка аларның реаль төзәтмәләр саны илле. Шул ук вакытта һәр төзәтмәләр берничә кушымтада чагыла, бюджет классификациясенең бүлекләре һәм маддәләре буенча детальләштерелә. Нәтиҗәдә аларның саны уннарча тапкыр арта.

Шулай итеп, 2022 елда расланган һәм имзаланган бюджетта федераль акчаларның гомуми күләме 54,1 миллиард тәшкил итте, 2023 елда - 52,4 миллиард, 2024 елда - 50,6 миллиард сум. Республика ягыннан финанслашу 2022 елда бюджетның чыгым өлешен 3,2 миллиард сумга, 2023 елда - 2 миллиард сумга арттыру, шулай ук әлеге максатларга кертелгән республика бюджетының аерым юнәлешләр буенча өлешен яңадан бүлү исәбенә тәэмин ителә. Ел саен МРОТ күләмен һәм бюджет өлкәсендә эшләүчеләргә хезмәт хакын арттыруга бәйле рәвештә бюджет чыгымнары 5,5 миллиард сумга арта. Шулай ук шәхси саклау предприятиеләре тарафыннан мәгариф дәүләт һәм муниципаль учреждениеләрен саклауга чыгымнар 1,1 миллиард сумга арта. Өч яшьтән җиде яшькә кадәрге балаларга айлык пособие алучыларның саны арту сәбәпле, киләсе елда чыгымнар 2 миллиард сумга арткан. 2022 елга Татарстан бюджеты керемнәренең гомуми күләме 300 миллиард 32 миллион 686 мең 500 сум тәшкил иткән, чыгымнарның гомуми күләме - 324 миллиард 46 миллион 421 мең 400 сум. Шул рәвешле, республика бюджетының киләсе елга дефициты 24 миллиард 13 миллион 734 мең 900 сум тәшкил итте.

- Бюджет кытлыгы беренче укылышта дә кечкенә түгел иде, ә хәзер тагын да артты. Акча җитмәүне ничек капларга уйлыйсыз?

- Киләсе елга Татарстан бюджеты кытлыгы 14 миллиард сумга диярлек артуга карамастан, ул тулысынча финанслау чыганаклары белән тәэмин ителгән. Бу мәсьәлә һәрвакыт игътибар үзәгендә тора, һәм без дефицитны финанслау чыганакларының күләмен саклыйбыз. Ягъни без агымдагы ел бюджетын бюджет средстволары калдыклары аша киләсе ел бюджеты кытлыгын финанслау чыганакларына катгый рәвештә бәйләп куя алдык. Шул рәвешле, бүген 2022 елга бюджетның максималь баланслануын билгеләп үтәргә мөмкин.

- Бюджетны кабул итү, финансистлар өчен бәйрәм дип атарга була, чөнки бу сезнең министрлыкның масштаблы эшенең нәтиҗәсе бит...

- Әйе, беркадәр киеренкелек кимеде. Әмма бюджет турындагы законны гамәлгә ашыру өчен кирәкле норматив документлар әзерләүнең кимендә җаваплы чоры җитте, 1 гыйнвардан әлеге документта каралган барлык чаралар тоткарлыксыз финанслансын өчен. Бу эш рутиналы, әмма ул шулай ук зур игътибар таләп итә, чөнки һәр сан артында бюджет хезмәткәрләренең хезмәт хакы, сәламәтлек саклау, мәгариф учреждениеләрен кирәкле җиһазлар белән тәэмин итү һәм башкалар тора. Бюджет оешмаларын финанслау системасы кабул ителгән чыгымнарга туры китереп төзелә. Кредитларны баш бүлүче, ягъни министрлык яки ведомство тарафыннан билгеләнгән, һәр акча алучы буенча тиешле сметаларны (конкрет мәктәпләр, хастаханәләр, китапханәләр һәм башкалар) төзи.

- Радик Рәүфович, финанс елы тәмамлануга нәкъ бер ай кала. Сез аны ничек бәяләр идегез һәм декабрь ахырына кадәр агымдагы ел бюджеты үтәлешенең төп перспективалары нинди?

- Һәр бюджетны уникаль дип атарга була, чөнки аның бу чор кебек үк, үзенчәлекләре, катлаулылыгы бар. Сез яхшы хәтерлисез, узган ел дөнья икътисады зур проблемалар белән очрашты, керем дәрәҗәсе төште. Шуңа да карамастан, барлык беренчел һәм социаль әһәмиятле чыгымнар финансланды, дәүләт биремнәре түләнде, милли проектлар һәм республика максатчан программалары тулысынча финансланды.

Агымдагы елда барлык дәрәҗәдәге бюджетларның керем өлешен үтәү уңай сыйфатлана. Шул рәвешле планлаштырылган барлык чыгымнар да уңышлы финанслана, программалар тормышка ашырыла. Социаль түләүләр белән беррәттән, халыкка кече һәм урта бизнеска ярдәм күрсәтелә.

Агымдагы елда муниципаль район территориясендә урнашкан сәнәгать паркы территориясендә урнашкан инфраструктурадан файдаланучы салым түләүчеләрнең бу категориясе өчен кайбер салымнар буенча яңа ташламалар билгеләнде. Шулай ук бу финанс елының үзенчәлеге дип мин узган ел бирелгән федераль бюджет кредитлары буенча бурычларны реструктуризацияләүне атар идем. Быелның унбер аенда салым һәм салым булмаган керемнәр республиканың берләштерелгән бюджетына 298,7 миллиард сум күләмендә керде. Салым һәм салым булмаган керемнәр буенча Татарстан бюджеты 250,6 миллиард сумга үтәлгән. Җирле бюджетларның үз керемнәре 48,1 миллиард сум күләмендә мобилизацияләнгән. Ел ахырына кадәр безгә, финансистларга, бюджетның керем өлешен сыйфатлы үтәүне, недоимканы киметүне, үз вакытында, нәтиҗәле һәм тулысынча республика бюджеты акчаларын һәм федераль акчаларны үзләштерүне тәэмин итәргә кирәк.Бу турыдан-туры Татарстанның барлык предприятиеләре һәм оешмалары, һәр хезмәткәр һәм белгечнең уңышлы һәм нәтиҗәле эшенә бәйле. Форсаттан файдаланып, республиканың төп газетасы укучыларына ныклы сәламәтлек һәм иминлек телим.