Милли муллык фонды акчаларын урнаштыру нәтиҗәләре турында

2021 елның 14 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Россия Финанс министрлыгы 2020 елның 1 гыйнварыннан 31 декабренә кадәрге чорда Милли муллык фонды акчаларын урнаштыру нәтиҗәләре турында хәбәр итә.

2020 елның декабрендә федераль бюджетка Россия Банкында чит ил валютасы счетларында 2020 елның 15 декабреннән 2020 елның 15 декабренә кадәр 81 291,9 млн. сум күләмендә ФНБ чараларын урнаштырудан керемнәр күчерелде.

2020 елның декабрендә Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2008 елның 19 гыйнварындагы 18 нче һәм 2013 елның 5 ноябрендәге 990 нчы номерлы карарларына ярашлы рәвештә 24 500,0 млн. сум күләмендә ФНБ чарасы «РЖД» ААҖнең өстенлекле акцияләрендә бер акциянең аның номиналь бәясенә тиңдәш акцияләре бәясе - 1 000 сум күләмендә «Байкал-Амур һәм ТрансСебер тимер юллары инфраструктурасын үткәрү һәм үткәрү сәләтен үстерү белән модернизацияләү» инфраструктура проектын финанслау максатларында, юридик затлар тарафыннан гамәлгә ашырыла торган Үзаклый торган инфраструктура проектлары исемлегенең 2 пунктында каралган «РЖД» ААҖнең, финанс активларына милли муллык һәм (яки) тупланма дәүләт пенсияләрен кайтаручы компанияләрнең идарә итү системасында тупланган акчаларны урнаштыру өчен, юридик затлар тарафыннан гамәлгә ашырыла торган Үзаклый торган инфраструктура проектлары исемлеген 2 пунктында каралган «Байкал-Амур һәм Себер тимер юллары магистральләрен модернизацияләү» инфраструктура проектын финанслау максатларында урнаштырыла.

2020 елның декабрендә РФ ВЭБ Фонд акчаларын кире кайтарды:

1) «АЛЬФА-БАНК» АҖенә субординацияләнгән кредит бирү өчен «Россия Федерациясе финанс системасына ярдәм итү буенча өстәмә чаралар турында» 2008 елның 13 октябрендәге 173-ФЗ номерлы Федераль закон нигезендә 2009 елда урнаштырылган депозиттан - депозитны кире кайтару срогы башлануга бәйле рәвештә - 29 180,7 млн. сум күләмендә;

2) Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2008 елның 19 гыйнварындагы 18 номерлы карары нигезендә, депозитны кире кайтару срогы башлануга бәйле рәвештә - 15 976,5 млн. сум күләмендә, Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2008 елның 19 гыйнварындагы 18 номерлы карары нигезендә депозиттан;

3) түбәндәге проектларны финанслау максатларында 2016-2020 елларда урнаштырылган акчаларның бер өлеше:

- «Мәскәү метросы вагоннарын (КЖЦ-1) биләүгә һәм файдалануга (лизингка) алу һәм бирү - 112,1 млн. сум күләмендә;

- "Мәскәү метросы вагоннарын (КЖЦ-2) биләү һәм файдалануга алу (лизинг) - 161,0 млн. сум күләмендә.

2020 елның декабрендә Россия Финанс министрлыгының 2017 елның 29 декабрендәге 1387 номерлы «Федераль бюджетның өстәмә нефть-газ керемнәрен һәм милли муллык фонды чараларын формалаштыруга һәм куллануга бәйле рәвештә акчаларны исәпләү һәм күчерү тәртибе турында» боерыгы нигезендә Россия Банкындагы счетларда 317,1 млн. АКШ доллары күләмендә ФНБ акчаларының бер өлеше, 260,9 млн. евро һәм 52,5 млн. фунт стерлинг ,52 317,0 млн. сумга гамәлгә ашырылган, ә алынган акчалар аның кытлыгын финанслау максатларында федераль бюджетның бердәм хисабына күчерелгән.

2020 елның декабрендә ВТБ банкы (ПАО) субординацияләнгән депозитка элегрәк җәлеп ителгән ФНБ акчалары исәбеннән гамәлгә ашырылды, «Россия автомобиль юллары» дәүләт компаниясенең берләштерелгән номиналь бәясе 2 000,0 млн. сум булган облигацияләрен сатып алды, ул «Үзәк боҗра автомобиль юлы (Мәскәү өлкәсе)» инфраструктура проектын финанслау максатларында, финанс активларына дәүләт идарәче компаниясенең ышанычлы идарәсендә булган, 2013 елның 5 ноябрендәге 44-р р номерлы күрсәтмәсе белән расланган, дәүләт идарәче компаниясенең ышанычлы идарәсендә булган юридик затлар тарафыннан гамәлгә ашырыла торган Үзара сатып алына торган инфраструктура проектлары исемлегенең 1 пунктында каралган.