Бюджет турындагы закон проекты икенче укылышка әзерләнде

2019 елның 11 ноябре, дүшәмбе

2020 елга һәм 2021-2022 елларның планлы чорына республика бюджеты турындагы закон проектын Дәүләт Советының киләсе утырышында икенче укылышта караячаклар. Парламентарийлар 53 төзәтмә турында фикер алышачак, бу төзәтмәләр тарафыннан бюджетның керем һәм чыгым өлешләренә җитди үзгәрешләр кертелде, шулай ук алар калган үзгәрешләрне кертүгә китерде – барлыгы 392 төзәтмә. Аларның барысы да профиль комитет тарафыннан кабул итүгә тәкъдим ителде.

Бюджетның икенче укылышы - бюджет процессының мөһим этабы, төзәтмәләр белән чыгымнарның конкрет маддәләре раслана һәм кирәк була калса, керемнәр һәм чыгымнар күләме төзәтелә.

Профильле комитет Рәисе Леонид Якунин билгеләп үткәнчә, бюджет турындагы закон проектына республика Хөкүмәтеннән һәм депутатлардан 420 төзәтмә кергән (376 - республика Министрлар Кабинетыннан (53 төзәтмә конкрет үзгәрешләр кертә, калганнары әлеге үзгәрешләрдән чыгып бюджет нигезләмәләренә төзәтмәләр кертә), 26 - КПРФ фракциясе җитәкчесе Хафиз Миргалимовтан, 16 - профильле комитет рәисе Леонид Якуниннан). Ике төзәтмә әле фикер алышу этабында ук төшереп калдырылган, чөнки алар күтәргән мәсьәләләр Хөкүмәт белән бергәләп эшләгәндә тулысынча исәпкә алынган. Калган 418 төзәтмә бүген Бюджет, салымнар һәм финанс комитеты утырышында каралды.

Республика Хөкүмәте төзәтмәләренең асылы турында тулырак мәгълүмат белән финанс министры Радик Гайзатуллин таныштырды. Ул билгеләп үткәнчә, төзәтмәләрнең бер өлеше, республика тарафыннан финанслашуны исәпкә алып, федераль бюджеттан бюджетара трансфертларны исәпкә алу зарурлыгы белән бәйле. Төзәтмәләрнең икенче блогы федераль кануннарның үзгәрүе белән бәйле. Төзәтмәләрнең өченче блогы республика законнарын үзгәртүне исәпкә алган. Аерым алганда, ятим балалар өчен торак төзелешенә, хуҗасыз хайваннарны тоту мәсьәләсен хәл итүгә өстәмә чыгымнар каралган.

Кертелгән төзәтмәләр бюджетның төп параметрларына төзәтмәләр кертте. Республиканың төп финанс законының чыгым һәм керем өлеше 5 млрд. 251,4 млн. сумга артты. Дефицит үзгәрешсез калды. Нәтиҗәдә, 2020 елга республика бюджетын керемнәр буенча 270 млрд. 70,7 млн. сум, чыгымнар буенча - 273 млрд. 213,2 млн. сум күләмендә расларга тәкъдим ителде. Дефицит - 3,14 млрд. сум.

2019 елда республика, ТФОМС бюджетларының үтәлешен профильле ведомстволар җитәкчеләре уңай бәяләде. Аерым алганда, республика бюджетына 238 млрд. 475,7 млн. сум салым һәм салым булмаган керемнәрнең 171 млрд. 460,2 млн. сумы кергән. «Агымдагы ел бюджетының тулысынча үтәлүенә ышаныч бар», - дип йомгак ясады Татарстан финанс министры.