Дмитрий Медведев 2019 елның калган айларында бюджет чараларын үзләштерүне тизләтүне таләп итте

2019 елның 12 сентябре, пәнҗешәмбе

Россия Премьер-министры Дмитрий Медведев 2019 елның калган дүрт аенда федераль бюджет чараларын тизрәк үзләштерүне таләп итте. Бу хакта ул хөкүмәт утырышында белдерде, анда агымдагы елның беренче яртыеллыгында федераль бюджетны үтәү турында фикер алыштылар.

"Бюджетның касса чыгымнары якынча 42% дәрәҗәсендә үтәлде, бу узган ел белән чагыштырганда кимрәк, әмма бу җитди акчаларның илкүләм проектларга бүленүе белән бәйле, һәм конкурс процедураларын үткәрү, дәүләт контрактлары төзү, бюджетара трансфертларны күчерү өчен вакыт кирәк булды", - дип билгеләде хөкүмәт башлыгы. "Әлбәттә, боларның барысын да тизрәк эшләргә кирәк. Әмма шуңа да карамастан, боларның барысы да шундый срокларда эшләнде ки, бу касса башкаруында чагылыш тапты. Хәзер бу эш төгәлләнде, шуңа күрә калган дүрт айда бүлеп бирелгән акчаларны тизрәк үзләштерү таләп ителә", - дип ассызыклады Медведев.

Ул билгеләп үткәнчә, санкцияләр, халыкара икътисадта сәүдә проблемалары, шулай ук аерым тармакларның проблемалары кебек кайбер кыенлыкларга карамастан, "төп параметрлар буенча РФ бюджет системасы тотрыклы һәм баланслы булып кала бирә, күпчелек күрсәткечләр буенча нәтиҗәләр фараздан яхшырак булып чыкты".

Аерым алганда, Министрлар Кабинеты башлыгы дәүләт бурычының түбән дәрәҗәсенә һәм беренче яртыеллык нәтиҗәләре буенча федераль бюджетның профицит белән оешуына күрсәтте. Шулай ук, аның сүзләренчә, бюджет керемнәре көтелгәннән күбрәк, 12% ка арткан, һәм гомумән алганда 9,5 трлн сумнан артып киткән, өстәвенә бу сумманың 57% ы диярлек - углеводородлар сатуга бәйле булмаган керемнәр. Федераль бюджет чыгымнары беренче яртыеллыкта 7,8 трлн сумнан артып киткән.